Jane Austen

Świat Jane Austen-najlepszej brytyjskiej pisarki XIXwiecznej :)

Ogłoszenie

Jeśli już tu zawitałeś/aś to chętnie poznam Twoją opinię :D więc się zaloguj i do dzieła :)

#1 2009-09-24 10:33:01

emka8823

Administrator

Zarejestrowany: 2009-09-23
Posty: 89
Punktów :   

Colin Firth- Pan Darcy

Jego ojciec był wykładowcą historii w college'u a matka wykładowcą teologii na uniwersytecie. Pierwsze doświadczenia aktorskie Firtha to występy w kościelnych jasełkach. Występował zarówno w rolach teatralnych, telewizyjnych, jak i filmowych. Można by rzec że jest to aktor wszechstronny. Najbardziej znane role to Geoffrey Clifton w słynnym "Angielskim pacjencie" i niedawna rola Marka Darcy w "Dzienniku Bridget Jones". Najważniejszy występ telewizyjny pochodzi z ekranizacji powieści J. Austen "Duma i uprzedzenie", za którą to rolę został nominowany do nagrody BAFTA dla najlepszego aktora.

http://gfx.filmweb.pl/p/25/68/2568/240979.1.jpg?l=1222710483000Jako Pan Darcy w znanej telewizyjnej ekranizacji "Dumy i uprzedzenia" (1995), Colin Firth rekordowo podwyższał poziom estrogenów po obu stronach Atlantyku. Rolą jednego z najbardziej zaciętych literackich kochanków, Firth spowodował wśród widzów pytania "gdzie on się podziewał tak długo?", lecz przecież cały czas pojawiał się w telewizji i filmach prze lata.
Jest synem nauczycieli uniwersyteckich. Urodził się 10 września 1960 r. w Hampshire w Anglii. Część swojego wczesnego dzieciństwa spędził w Nigerii razem z dziadkami pracującymi w misji. Wrócił do swojego ojczystego kraju, aby się uczyć. W końcu postanowił zdobyć aktorskie wykształcenie i zapisał się na trzyletni kurs w londyńskim Drama Center. Jego talent został wykryty podczas ostatniego semestru, gdy brał udział w szkolnej produkcji "Hamlet". Zadebiutował na londyńskiej scenie w produkcji Juliana Mitchella (West End) "Another Country" w reżyserii Marka Kanievska, grając naprzeciwko Ruperta Everetta. W 1984 roku ekranizacja tej sztuki stała się kinowym debiutem Firtha.
Pomimo tak pomyślnego początku kariery, Colin spędził resztę dekady w stosunkowym zapomnieniu. W "Miesiącu na wsi" (1984) Pata O'Connora Colin zagrał postać Birkina - rozgoryczonego weterana, który podczas pobytu na prowincji próbuje zapomnieć o wojennym koszmarze. Pod koniec lat 80. Firth powrócił na ekrany kinowe filmem "Apartament zero" (1988) Martina Donovana. Stworzył w nim przejmującą kreację Adriana LeDuca, sfrustrowanego i niedojrzałego emocjonalnie samotnika nękanego przez sąsiadów. Grając tytułową rolę w "Valmoncie" (1988) Miloša Formana Colin Firth mimowolnie zmierzył się z samym Johnem Malkovichem, który odtwarzał tę samą postać w konkurencyjnej ekranizacji powieś]ci Choderlosa de Laclos "Niebezpieczne związki" (1988) w reżyserii Stephena Frearsa. W wykonaniu Firtha hrabia de Valmont jest dużym dzieckiem, które beztrosko bawi się swoimi podbojami. Na planie tego filmu poznał Meg Tilly, z którą związał się na okres 5 lat i obecnie mają syna. W dreszczowcu "Femme Fatale" André Guttfreunda Colin zagrał porzuconego małżonka.
Rola Pana Darcy'ego w mini-serialu BBC "Duma i uprzedzenie" spowodowała powrót Firtha w światła reflektorów. Za tą postać został nominowany w 1995 r. do nagrody BAFTA za najlepszego aktora. W tym samym roku powrócił na wielki ekran w filmie Pata O'Connora "W kręgu przyjaciół", jako cyniczny playboy Simon Westward. W następnym roku stworzył wyrazistą, drugoplanową postać Geoffrey'a Cliftona w "Angielskim Pacjencie" Anthony'ego Minghelli. Za tą rolę został nagrodzony przez Academy Awards.
Po tak wspaniałym powrocie zagrał obok amerykańskich gwiazd: Michelle Pfeiffer, Jennifer Jason Leigh i Jessicą Lange, w filmie "Tysiąc akrów" (1997). W tym samym roku wcielił się w postać sfrustrowanego kibica w "Fever Pitch" Davida Evansa, który musiał wybrać między miłością sportową a kobietą swojego życia. Zagrał również filmowego męża Gwyneth Paltrow, Lorda Wessexa, w "Zakochanym Szekspirze" Johna Maddena (1998), a już rok później wcielił się w postać samego Szekspira w "Blackladder Back and Forth" (1999). Tego samego roku brał udział w filmie "My life so far", w którym zagrał głowę rodziny żyjącą w czasach Pierwszej Wojny Światowej. Jako zwieńczenie pracowitego roku (występował w 5 filmach) stworzył niezapomnianą postać Don Kichota w "Donovan Quick". Rolę Marka Darcy'ego w komedii "Dzienniki Bridget Jones" (2001) poprzedzała bardziej "cięższa" rola w dramacie "Konspiracja", za którą uzyskał kolejną nominację do nagrody BAFTA. Dzięki rolom w filmach "Londinium" (2001) oraz "The Importance of Being Earnest" (2002) stworzyły Firthowi reputację jednego z najbardziej utalentowanych brytyjskich aktorów komediowych. W 2003 r. zagrał m.in. w filmach: "Miasto nadziei", "Czego pragnie dziewczyna" oraz "Dziewczyna z perłą w kolczyku". Pod koniec roku trafił do kin kolejny film z gatunku "komedia romantyczna": "To właśnie miłość", w którym Colin wciela się w rolę Jamiego - pisarza, który by uleczyć swoje zranione serce wyjeżdża na południe Francji, gdzie spotyka nową miłość - portugalską dziewczynę Aurelię. Obecnie Firth uczestniczy w zdjęciach do drugiej części filmu o perypetiach Bridget Jones, "Dziennik Bridget Jones: W pogoni za rozumem", gdzie znów wcieli się w postać Marka Darcy'ego.

Offline

 

#2 2009-09-24 16:18:56

Etinette

Zaglądacz

Skąd: Z zapisanych stron.
Zarejestrowany: 2009-09-24
Posty: 3
Punktów :   
WWW

Re: Colin Firth- Pan Darcy

Uwielbiam Go w roli Darcy'ego. I w "Dumie .." i w "Dzienniku ..". Ma coś w sobie wykreowana przez Niego postać, o.

Offline

 

#3 2010-04-13 18:52:05

alegria

Zaglądacz

Zarejestrowany: 2010-04-13
Posty: 4
Punktów :   

Re: Colin Firth- Pan Darcy

Jeden z moich ulubionych aktorów, potrafi chyba zagrać wszystko. Myślę, że tylko jego Darcy ma w sobie prawdziwy ogień.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
alarm bezprzewodowy bloodhound szczeniaki