Jane Austen

Świat Jane Austen-najlepszej brytyjskiej pisarki XIXwiecznej :)

Ogłoszenie

Jeśli już tu zawitałeś/aś to chętnie poznam Twoją opinię :D więc się zaloguj i do dzieła :)

#1 2009-09-23 23:20:58

emka8823

Administrator

Zarejestrowany: 2009-09-23
Posty: 89
Punktów :   

Postaci

* Fanny Price - najstarsza córka państwa Price, wychowywana w Mansfield Park przez bogatych krewnych, Bertramów.
    * William Price - ukochany brat Fanny, służy w marynarce, ale z powodu braku poparcia kogoś na stanowisku mimo umiejętności i zasług nie może awansować.
    * Frances Price - z domu Ward, matka Fanny; lata temu, wychodząc za mąż za porucznika marynarki, popełniła mezalians, którego skutki są opłakane - bieda i brak harmonii w domu.
    * Lady Maria Bertram - z domu Ward, rodzona siostra pani Price, która wyszła za mąż dużo korzystniej, niż obie siostry - za bogatego właściciela ziemskiego. Osoba senna i zainteresowana głównie wlasną wygodą oraz ulubionym mopsem, z powodu lenistwa niewiele troszczy się o dzieci i dom.
    * Sir Thomas Bertram - mąż lady Bertram, baronet; źródłem jego majątku są dobra w Antigui, na których pracują niewolnicy. Dość surowo traktuje domowników i unika okazywania cieplejszych uczuć, przez co nie ma prawdziwej więzi między nim a jego córkami. Dopiero wskutek wydarzeń podczas jego nieobecności oraz późniejszej tragedii rodzinnej zdaje sobie sprawę ze swoich poważnych błędów wychowawczych wobec wszystkich dziewcząt mieszkających w Mansfield Park, zarówno rodzonych córek, jak i Fanny.
    * Pani Norris - najstarsza z sióstr Ward, bezdzietna wdowa po pastorze Norrisie; jej ulubienicą jest Mary Bertram, natomiast Fanny traktuje z góry, ciągle dając jej odczuć, że żyje z cudzej łaski i dlatego nie zasługuje na żadne wygody. Osoba egoistyczna i skąpa, a przy tym krzykliwa i żądna władzy, wykorzystuje lenistwo Lady Bertram, aby samej rządzić w Mansfield Park podczas nieobecności Sir Bertrama.
    * Edmund Bertram - młodszy syn Sir Bertrama, któremu przeznaczony jest zawód duchownego, do którego podchodzi z powagą i odpowiedzialnością. Troskliwy wobec innych, zaprzyjaźnia się z Fanny, którą traktuje jak najukochańszą rodzoną siostrę.
    * Maria Bertram - starsza córka Bertramów, urodziwa panna rozpieszczona przez ciotkę Norris.
    * Julia Bertram - młodsza cóka Bertramów, również bardzo ładna, ale pozostająca nieco w cieniu starszej Marii.
    * Tom Bertram - najstarszy syn i dziedzic Sir Bertrama, prowadzący hulaszczy tryb życia i zaciągający liczne długi, które krzywdzą jego młodszego brata, gdyż ich ojciec zmuszony jest oddać mającą przypaść Edmundowi prebendę pastorowi Grantowi. Jednak beztroski i skupiony na sobie Tom nie czuje wyrzutów sumienia, wyraża jedynie nadzieję, że pastor Grant szybko umrze i zwolni prebendę.
    * Mary Crawford - posażna, lubiąca rozrywki i pragnąca dobrze wydać się za mąż panna, która przyjeżdża zamieszkać na jakiś czas u swej siostry, pastorowej Grant. Zaprzyjaźnia się z pannami Bertram i wzbudza zainteresowanie Edmunda. Wesoła i towarzyska robi furorę, podobnie jak jej popisy muzyczne na harfie.
    * Henry Crawford - brat Mary, atrakcyjny i rozchwytywany w towarzystwie kawaler, w wyniku niewłaściwego wychowania cyniczny, bardzo lekko traktuje zarówno własne życie, jak i uczucia innych ludzi. Głównym rysem jego charakteru jest miłość własna.
    * Pani Grant - pastorowa, siostra Crawfordów.
    * Pan Rustworth - majętny kawaler z okolicy Mansfield Park, niezbyt rozgarnięty i zadufany w sobie, ale bogaty i stanowiący świetną partię. Zadurza się w pięknej i eleganckiej Marii Bertram.
    * John Yates - kolega Toma Bertrama, prowadzący rozrywkowy i rozrzutny tryb życia młodzieniec. Swoją miłością do teatru zaraża mieszkańców Mansfield Park. Jego zainteresowanie wzbudza Julia Bertram.
    * Susan Price - młodsza siostra Fanny, porywcza, ale o dobrym sercu; mieszka z rodzicami.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
słupek blokujący 120mm sklep