Jane Austen

Świat Jane Austen-najlepszej brytyjskiej pisarki XIXwiecznej :)

Ogłoszenie

Jeśli już tu zawitałeś/aś to chętnie poznam Twoją opinię :D więc się zaloguj i do dzieła :)

#1 2009-09-23 23:37:46

emka8823

Administrator

Zarejestrowany: 2009-09-23
Posty: 89
Punktów :   

Postaci

Emma Woodhouse - główna bohaterka powieści, dwudziestojednoletnia panna, obdarzona urodą, majątkiem i artystycznymi talentami, które jednakże wskutek najpierw braku właściwego nadzoru i opieki, a potem słomianego zapału Emmy leżą odłogiem. Wskutek małżeństwa dawnej guwernantki cierpi na brak bliskiej towarzyszki i powiernicy.

Pan Woodhouse - ojciec Emmy, wdowiec. Zajmuje się głównie troską o stan własnego zdrowia, narzekaniem na nie oraz zamartwianiem się o zdrowie innych. Mieszka wraz z Emmą w posiadłości Hartfield.

Pani Weston - dawna panna Taylor, nauczycielka Emmy, osoba ciepła i zrównoważona, przed rozpoczęciem akcji powieści poślubia pana Westona i wyprowadza się od Woodhouse'ów do własnego domu.

Pan Weston - szanowany w okolicy, pogodny mężczyzna, wdowiec, który poślubia pannę Taylor.

Izabella Knightley - z domu Woodhouse, siostra Emmy.

Jan Knightley - mąż Izabelli.

Jerzy Knightley - brat męża Izabelli, częsty bywalec Hartfield. O wiele starszy od Emmy (w chwili rozpoczęcia akcji ma 36 lub 37 lat), jest jedyną osobą, z której zdaniem liczy się samowolna panna.

Frank Churchill - syn pana Westona z pierwszego małżeństwa, adoptowany przez rodzinę jego zmarłej żony i wychowywany z dala od ojca. Po ślubie pana Westona z panną Taylor cała okolica z ciekawością oczekuje na jego przybycie.

Harriet Smith - panna niewiadomego pochodzenia, miła, ładna i potulna, w której Emma niespodziewanie dostrzega kandydatkę na nową przyjaciółkę.

Jane Fairfax - niezamożna, lecz świetnie wykształcona, piękna panna, w której wszyscy widzą najlepszą kandydatkę na przyjaciółkę Emmy, jako że obie są w tym samym wieku i choć Emma góruje nad Jane pozycją społeczną, to świetne wychowanie i edukacja Jane z naddatkiem wypełniają tę lukę.

Filip Elton - proboszcz z okolicznej parafii.

Augusta Elton - dawniej panna Hawkins, żona pana Eltona, pochodząca z Bath. Apodyktyczna, pewna siebie, wścibska, choć zawsze posiadająca dobre intencje, gadatliwa i uparta.

Panna Bates - uboga stara panna, często śmieszna i męcząca w swojej gadatliwości, lecz o dobrym sercu.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
alarm bezprzewodowy bloodhound szczeniaki