Jane Austen

Świat Jane Austen-najlepszej brytyjskiej pisarki XIXwiecznej :)

Ogłoszenie

Jeśli już tu zawitałeś/aś to chętnie poznam Twoją opinię :D więc się zaloguj i do dzieła :)

#1 2009-09-24 13:35:37

emka8823

Administrator

Zarejestrowany: 2009-09-23
Posty: 89
Punktów :   

Treść

Jane Austen kojarzy się przede wszystkim z powieściami, których fabuły opisują historię młodej, niezamężnej dziewczyny, która (w skrócie) wskutek okoliczności zakochuje się i wychodzi za mąż. Na tym tle "Lady Susan" wyróżnia się całkowicie, zarówno jeżeli chodzi o treść, jak i formę, dlatego jest różnie odbierana przez czytelników - negatywnie, jako powieść tak bardzo niepasująca do ogólnego odbioru Jane Austen, lub pozytywnie, jako ciekawostka, że pisarka potrafiła stworzyć coś innego.

Bohaterką tej krótkiej powieści epistolarnej jest Lady Susan, 35-letnia wdowa, kokietka i skandalistka, matka 16-letniej dziewczyny. Na pierwszy plan wysuwają się jej intrygi, których celem jest zdobycie przychylności otoczenia oraz manipulowanie ludźmi tak, by mimo nieodpowiedniego, wykraczającego poza dobry ton postępowania być uważaną za dobrą osobę. Równie ważne są jej relacje z córką, zdominowaną przez despotyczną matkę. Tym samym Lady Susan, jako intrygantka, wyrodna matka i kobieta z przeszłością, różni się od innych postaci, szczerych i czystych głównych bohaterek pozostałych powieści. Ciekawa jest również forma, listy pozwalają poznać jedną sytuację z różnych punktów widzenia oraz zrozumieć uczucia i intencje bohaterów.

Ogólnie mówiąc, powieść jest godna polecenia, choć może zaskoczyć czytelników przyzwyczajonych do "słodkich" historii z pozostałych książek. Na pewno pozwala inaczej spojrzeć na czasy, w których żyła Jane Austen oraz pokazuje szerokie horyzonty pisarki.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
real estate cyprus